Jesteś na szczycie szczęscia

WETERYNARZ WRZEŚNIA -SZCZEPIENIA PSÓW

Planujecie zakup, lub przygarnięcie szczeniaczka? A może właśnie takie psie maleństwo urodziło się w Waszym domu? Świetnie się składa, bo dzisiaj Weterynarz Września opowie o profilaktycznych szczepieniach.

Na początek-czy warto szczepić? Czy trzeba?

Warto. Oczywiście, że warto. A nawet trzeba- i mówimy tutaj o wściekliźnie, która w naszym kraju jest chorobą zwalczaną z urzędu i każdy obywatel Polski i właściciel psa ma obowiązek zaszczepienia go przeciwko wściekliźnie przed ukończeniem przez zwierzaka 4. miesiąca życia. Takie szczepienie musi być co roku powtarzane. Brak odpowiedniego zaświadczenia wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla właściciela w przypadku np pogryzienia przez psa człowieka. Taki zwierzak odesłany zostanie na 15-dniową kwarantannę z obserwacją, pogryzieni trafią do lekarza na szczepienia i leczenie ewentualnych zakażeń bakteryjnych ran,a sam właściciel obciążony zostanie sporą karą finansową. Podobnie rzecz się ma, jeśli nieszczepionego psa z właścicielem "dorwie" i zapyta o dokumenty straż miejska, lub policja- dostanie się "po kieszeni", niestety.

A jak ma się sprawa ze szczepieniami przeciwko chorobom zakźnym?
Oczywiście nie ma obowiązku przeprowadzenia takich szczepień, ALE jest to Wasza inwestycja w zdrowie zwierzaka. Szczepionka będzie chroniła przed najniebezpieczniejszymi chorobami zakaźnymi psów, z wysoką śmiertelnościa u młodych osobników, jak np parwowiroza, czy nosówka. Pierwsze w życiu szczepienia powtarza się, wg potrzeb i wieku psa 3, lub 4 razy. Po roku i w każdym kolejnym roku stosuje się już tylko dawkę przypominającą w tzw komplecie.

Jak wygląda schemat szczepień u szczeniaczków? Każdy weterynarz we Wrześni będzie starał się dobrać rodzaj i skład szczepionki do wieku pupila, ale standardowo przyjmuje się następującą kolejność zastrzyków:
-6. tydzień- szczepimy przeciwko nosówce i parwowirozie
-9. tydzień- nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha i ewentualnie leptospiroza
-12. tydzień- nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha i leptospiroza plus parainfluenza
-15. tydzień- wścieklizna-OBOWIĄZKOWO w Polsce
-16. tydzień- dodatkowe szczepienie p-ko zakaźnym chorobom górnych dróg oddechowych (kaszel kenelowy)-choroba nie tyle śmiertelna, co "męcząca". Taki katar z kaszlem ciągnący się tygodniami i wymagający leczenia.
Oczywiście każdy weterynarz we Wrześni zaleci, aby około tygodnia przed każdym zaszczepieniem psiaka odrobaczyć.

Jak często powtarza się profilaktyczne zastrzyki?
Po pierwszej serii, tzw wysyceniowej, zaleca się coroczną powtórkę, nawet u starszych zwierząt. One wciąż są narażone na większość chorób zakaźnych, których leczenie przeważnie już przy pierwszej wizycie znacznie przewyższa koszty szczepionki.
Zapraszam na stronę: www.wrzesnia-weterynarz.pl

Komentarze

ARSH 28 lipca 2016 17:25

http://wrzesnia-weterynarz.pl/

autograf 24 czerwca 2016 13:59

nie mieszkam we Wrześni, ale przydadzą mi się te informacje :)

Dodaj komentarz