Dobre wpisy #strzyżenie września

WETERYNARZ WRZEŚNIA - Jak zadbać o psie serce latem?

Upały już dotarły do naszej pięknej Wrześni. Wszyscy chodzą, pocą się, dyszą, piją więcej wody i marzą o tym, aby chociaż na chwilę schować się w cieniu przed parzącym słonkiem. W czasie tak wysokich temperatur nasze samopoczucie gwałtownie siada- czujemy się ospali, nie mamy siły na aktywność fizyczną, pojawia się obrzęk kończyn i ogólne osłabienie. Upały to zmoro zwłaszcza ludzi starszych-wtedy to najczęściej trafiają do szpitala pacjenci kardiologiczni.

Podobnie sprawa wygląda w kwestii psiego i kociego zdrowia. Zaawansowane wiekiem zwierzaki nie powiedzą nam, że odczuwają duszność, kołatanie serca, czy zawroty głowy. To my, jako właściciele i opiekunowie musimy dostrzec pierwsze objawy, które świadczą o niewydolności starszego serduszka.

A o jakich objawach mówimy? Na co zwracać uwagę?

Jednym z pierwszych symptomów jest...kaszel. Tak-kaszel! Dlaczego? Serce to mięsień. Jeśli z jakiegoś powodu ciężej mu przepchać krew przez naczynia krwionośne, to zaczyna wykonywać nieco cięższą pracę, a co za tym idzie, zaczyna robić się większe. Większe serce też musi mieć miejsce w klatce piersiowej, rozpycha się zatem i uciska na drogi oddechowe zwierzaka wywołując odruch kaszlu. Właściciele często bagatelizują to mówiąc sobie: eeee,przeziębił się.
Innym, równie ważnym objawem jest odruch wymiotny i odkrztuszanie, lub próba odkrztuszania pienistej wydzieliny z dróg oddechowych. Jeśli serducho nie ma wystarczającej siły, aby przetoczyć krew, to zaczyna ona zbyt długo zalegać w naczyniach krwionośnych w krążeniu małym (tym z płucami) i w ramach ułatwienia sercu pracy, organizm dostaje sygnał, aby część płynu z krwi "zabrać". Mniej płynu=łatwiejsza praca dla serca,ale...kosztem płuc. Płyn zaczyna dostawać się do oskrzelików i zmniejsza ich powierzchnię oddechową,a co za tym idzie-zwierzak wykazuje odruchy wykrztuszania płynu. Często przybiera też charakterystyczne pozycje siedzące, które sprawiają, że oddychanie jest łatwiejsze, bo płyn zostaje w miejscach najniżej położonych.

Kolejną sprawą jest osowiałość naszego pupila i szybsze męczenie się, nawet, jeśli wysiłek nie był duży.
Czasami, sporadycznie, zdarzają się u pacjentów kardiologicznych omdlenia, zawroty głowy i zaburzenia koordynacji, zasinienie błon śluzowych, niechęć do wysiłku, jedzenia i picia.

Jak należy postępować z takimi zwierzakami? Jak wygląda plan leczenia?

Na początek należy sobie uświadomić, że każde Wasze przypuszczenie potrzebuje POTWIERDZENIA schorzenia u lekarza weterynarii. Jeżeli faktycznie mamy do czynienia z niewydolnością, to pacjent jest najpierw stabilizowany lekami w zastrzykach i tabletkach, umawiany na kontrolę i, jeśli leczenie idzie zgodnie z oczekiwaniami, "wstawiany" na doustną formę leków.
Niestety, zła wiadomość jest taka, że nie naprawimy serduszka Waszego pupila. Lekarstwa mają za zadanie spowolnić tempo narastania choroby i muszą być podawane już do końca życia pacjenta.

Podsumujmy- najczęstsze objawy kardiologiczne to:
-duszność wysiłkowa
-odkrztuszanie
-kaszel suchy
-zasinienie błon śluzowych
-oziębienie uszu, ogona i łapek
-omdlenia, zawroty głowy, zataczanie się
-osowiałość i niechęć do pobierania pokarmu
-pozycja siedząca, odciążeniowa

Zatem od dzisiaj uważnie obserwujcie swoich starszych podopiecznych. Wychwytujcie w porę każdą oznakę mogącą świadczyć o problemach z serduszkiem i, jeśli macie jakieś wątpliwości, skontaktujcie się ze swoim lekarzem weterynarii.


Udanego wakacyjnego wypoczynku :) http://wrzesnia-weterynarz.pl/

Zobacz więcej

WETERYNARZ LECZNICA WRZEŚNIA

Zapraszamy do nowego gabinetu weterynaryjnego we Wrześni na ulicy Słowackiego 7a (wjazd od Witkowskiej, pierwsza w prawo na osiedle, za przedszkolem, obok sklepu Społem. Zwierzęta to nasza pasja, a pomaganie im to dla nas wyzwanie. W naszym Centrum wielką wagę przykładamy do komfortu Państwa pupila podczas wykonywania wszystkich czynności lekarskich. Wierzymy, że odpowiednie podejście do zwierzaka to przełamanie powszechnego strachu pupili przed wizytami, a co za tym idzie łatwiejsza współpraca i szybsze postawienie diagnozy.

ZAKRES USŁUG
W naszym Centrum oferujemy szeroki zakres usług:
-profilaktyka (szczepienia, odrobaczania, ochrona przed pasożytami zewnętrznymi)
-stomatologia i sanityzacja jamy ustnej (usuwanie kamienia nazębnego, korekta zębów, ekstrakcja zębów mlecznych przetrwałych)
-badania laboratoryjne (analiza moczu, badania mikroskopowe, badania krwi, badania histopatologiczne)
-diagnostyka obrazowa - badanie USG
-dermatologia
-dietetyka (porady żywieniowe, zakup karm leczniczych i bytowych)
-kardiologia
-diagnostyka chorób wewnętrznych
-antykoncepcja (przerywanie ciąży, zapobieganie nidacji, prewencja)
-chirurgia miękka i zabiegi planowane (kastracja, sterylizacja)
-wydawanie paszportów
-znakowanie zwierząt (chipowanie i wpis do bazy SafeAnimal)
-diagnostyka i chirurgia zwierząt egzotycznych
-grooming (strzyżenie, kąpiele, pielęgnacja skóry i włosa problemowego)
-na życzenie i po wcześniejszym umówieniu terminu realizujemy również wizyty domowe

Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej http://wrzesnia-weterynarz.pl/ i na Facebooku, gdzie znajdziecie Państwo aktualne informacje.

Zobacz więcej