Dobre wpisy użytkownika ARSH

WETERYNARZ WRZEŚNIA -ODROBACZANIE

Kiedy ostatni raz odrobaczaliście Waszego zwierzaka?

Zadanie na dzisiaj-przejrzenie książeczek zdrowia domowych towarzyszy i sprawdzenie kiedy ostatni raz podane były im leki odrobaczające.
Dlaczego?
Odrobaczanie to jeden z bardzo ważnych elementów profilaktyki zwierząt towarzyszących, często bagatelizowany. Pasożyty wewnętrzne przemieszczają się swobodnie pomiędzy domami, gatunkami, miejscowościami. Wystarczy, że zwierzak zainteresuje się jakąś nieco rozmiękłą kupą na pobliskim trawniku, zje kawałek leżącego przy drodze chleba, czy dostanie bezpośrednio od Was pokarm z niewidocznymi jajami "robaków"-obcy atakuje!
Zaczyna się niewinnie, bo z jaj wylęgają się z czasem postacie dorosłe nicieni, tasiemców, kokcydiów, czy włosogłówek. Kolonizują jelita organizmu żywego, rozmnażają się powodując dalsze przekazywanie jaj wraz z kałem kolejnym żywicielom. Jeśli jest ich w jelitach bardzo dużo-zaczynamy zauważać je w kupie zwierzaka. Samoistnie i z własnej woli nigdy nie opuszczą swojego środowiska życia, zatem czyste stolce to żadna gwarancja braku pasożytów w jelitach!
Czasami właściciele nie zauważają, że ich pupil stał się obiektem ataku pasożytów- nie ma przecież biegunki, nie wymiotuje...Ale o ich obecności świadczyć mogą też objawy takie jak: wzdęty brzuszek u maluszków, matowa, wypadająca sierść, brak przybierania na wadze, dodatek krwi w kale, wysypki skórne, wygryzanie okolicy ogona. Części zmian nie będzie w stanie wychwycić nawet najbystrzejszy obserwator-dotyczą one braku pewnych substancji odżywczych i witamin, czego skutek pojawi się nawet za parę lat.
Poza oczywistym skutkiem na organizmy Waszych zwierząt, pasożyty wewnetrzne mają jeszcze jedną , paskudną cechę- potrafią atakować również Was powodując szereg nieswoistych objawów-kaszel, wzdęcia, pokrzywki na skórze. Narażone są głównie dzieci, jako najchetniej tulące się i całujące milusińskich.
Jak ustrzec siebie i zwierzaka przed pasożytami wewnętrznymi?
Po pierwsze ODROBACZAĆ- szczeniaki i kociaki przed każdym szczepieniem i co 3 m-ce do ukończenia roku, zwierzęta dorosłe raz na 3-6 miesięcy (psy), lub nawet co 3 miesiące(koty). Weterynarz we Wrześni poleca, do wyboru:
-tabletki-najtańsze i najprostsze w przypadku psów, działają tylko w dniu podania
-kropelki dla kotów- działają aż do miesiąca utrzymując stężenie substancji aktywnej w krwioobiegu-bardzo wygodne w przypadku kotów "odpornych" na tabletki
-kropelki dla psów i kotów- Advocate-łączy działanie leków p-ko pasożytom wewnętrznym i częściowo chroni przed zewnętrznymi
-zastrzyki- w przypadku opornych form tasiemca. Zastrzyki nie działają jednak na nicienie.
-syropy i pasty- do podawania psom i kotom, ale o łagodniejszym działaniu. Polecane dla małych zwierzaków przy pierwszych podaniach leków.
Po drugie: myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzakiem, unikać styczności z psim i kocim pyszczkiem, oraz regularnie sprzątać zwierzęce odchody-te w kuwecie, ale i te, które psiak zostawi na blokowym trawniku.
To jak? Warto odrobaczać zwierzaki? Pewnie, że warto!
Jeśli ktoś nadal się waha- oto piękny przykład pasożyta, którego może Wam zafundować Wasz własny zwierzak:

Centrum Weterynaryjne Września
www.wrzesnia-weterynarz.pl

Zobacz więcej

WETERYNARZ LECZNICA WRZEŚNIA

Zapraszamy do nowego gabinetu weterynaryjnego we Wrześni na ulicy Słowackiego 7a (wjazd od Witkowskiej, pierwsza w prawo na osiedle, za przedszkolem, obok sklepu Społem. Zwierzęta to nasza pasja, a pomaganie im to dla nas wyzwanie. W naszym Centrum wielką wagę przykładamy do komfortu Państwa pupila podczas wykonywania wszystkich czynności lekarskich. Wierzymy, że odpowiednie podejście do zwierzaka to przełamanie powszechnego strachu pupili przed wizytami, a co za tym idzie łatwiejsza współpraca i szybsze postawienie diagnozy.

ZAKRES USŁUG
W naszym Centrum oferujemy szeroki zakres usług:
-profilaktyka (szczepienia, odrobaczania, ochrona przed pasożytami zewnętrznymi)
-stomatologia i sanityzacja jamy ustnej (usuwanie kamienia nazębnego, korekta zębów, ekstrakcja zębów mlecznych przetrwałych)
-badania laboratoryjne (analiza moczu, badania mikroskopowe, badania krwi, badania histopatologiczne)
-diagnostyka obrazowa - badanie USG
-dermatologia
-dietetyka (porady żywieniowe, zakup karm leczniczych i bytowych)
-kardiologia
-diagnostyka chorób wewnętrznych
-antykoncepcja (przerywanie ciąży, zapobieganie nidacji, prewencja)
-chirurgia miękka i zabiegi planowane (kastracja, sterylizacja)
-wydawanie paszportów
-znakowanie zwierząt (chipowanie i wpis do bazy SafeAnimal)
-diagnostyka i chirurgia zwierząt egzotycznych
-grooming (strzyżenie, kąpiele, pielęgnacja skóry i włosa problemowego)
-na życzenie i po wcześniejszym umówieniu terminu realizujemy również wizyty domowe

Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej http://wrzesnia-weterynarz.pl/ i na Facebooku, gdzie znajdziecie Państwo aktualne informacje.

Zobacz więcej